Posted in Sport - PRL

Historyczna sportsmanka PRL – Irena Kirszenstein-Szewińska cz. I

Historyczna sportsmanka PRL – Irena Kirszenstein-Szewińska cz. I Posted on 18th sierpień 2018

Irena Kirszenstein to polska lekkoatletka, skoczek w skoku w dal i biegaczka sprintem. Urodziła się 24 maja 1946 w Leningradzie, zmarła 29 czerwca 2018 w Warszawie.

Matka Ireny Kirszenstein pochodziła z Kijowa, ojciec, Jakub Gustaw Kirszenstein, z Warszawy. W 1947 Kirszensteinowie wraz z córką osiedlili się w Warszawie.

Irena Kirszenstein -Szewińska po zakończonej swojej karierze sportowej udzielała się w środowisku sportowym jako działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych, zasiadała w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Została odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Orderem Orła Białego.

Jako sportowiec w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej stanęła na podium na czterech kolejnych olimpiadach. Była najwybitniejszą, najwiecej razy utytułowaną polską lekkoatletką. Siedem razy wygrała medale na olimpiadach: 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięć razy zdobyła medale na zawodach o mistrzotwo Europy: 10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali.

Między latami 1965–1979 zdobyła aż 24 medale na mistrzostwach Polski w biegu sprintem i w skokach w dał: 10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali. „Przegląd sportowy” wyróżnił ją aż cztery razy jako najlepszego sportowca, zaś w 1974 roku United Press International ogłosiło ją najlepszą sportsmenką na świecie.

magnetism