Posted in Sport - Polska przedwojenna

Wielkie potaci polskiego sportu międzywojennego

Wielkie potaci polskiego sportu międzywojennego Posted on 13th lipiec 2018

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie trzeba było długo czekać na polskie medale olimpijskie. Już zaledwie po 6 latach, w Paryżu, Adam Królikiewicz zdobył brąz w skokach przez przeszkody, startując na koniu Pikador.

Polska stanęła przed koniecznością odbudowania potencjału biologicznego społeczeństwa, a na czele tego ruchu stanął profesor Eugeniusz Piasecki, tworząc pierwszą polską szkołę Wychowania Fizycznego. Szkolono w niej sportowców we wszystkich dostępnych dziedzinach sportowych a także kolejnych nauczycieli. Dało to efekt bardzo szybko i już pod koniec dwudziestolecia międzywojennego społeczeństwo polskie było innym społeczeństwem niż przed odzyskaniem niepodległości. Wszyscy chcieli jak najszybciej odrobić straty, które przyniosły zabory.

Mazurek Dąbrowskiego został hymnem Polski właśnie w okresie międzywojennym, dokładnie w 1927 roku. W nim także wspomina się sukcesy sportowe Polaków, które zawsze nad Wisłą miały wielkie znaczenie. Nim Polacy odzyskali wolność międzynarodowe sukcesy sportowe między innymi w zapasach (sportowcy: Pytlasiński, Cyganiewicz) miały ogromne znaczenie dla zniewolonego narodu, budowały poczucie narodowe i wzmacniały wspólnotę. Jednak 1918 rok pozwala na ogromną inwestycję Polaków w sporcie. Podniesiona flaga Polski po zwycięstwie, brzmiący głośno hymn narodowy – to są te momenty, które szczególnie przez wiele lat ciemiężony naród bardzo mocno przeżywał.

Pierwszymi olimpijskimi sukcesami Polaków były te w czasie dwudziestolecia międzywojennego. W tym czasie pojawiły się pierwsze gwiazdy polskiego sportu:

  • Halina Konopacka, pierwsza polska złota medalistka, dyscyplina: rzut dyskiem, rok: 1928 rok, miejsce: Amsterdam; ustanowiła wiele rekordów świata w tej konkurencji, dodatkowo startując we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych osiągnęła duże sukcesy. Po zakończeniu kariery lekkoatletycznej rozpoczęła trenowanie tenisa, w czym również doskonale się odnalazła zdobywając wysokie odznaczenia. Wyszła za Ignacego Matuszewskiego, Ministra Skarbu i później Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego – w momencie ataku Niemców na Polskę Matuszewscy wywieźli z kraju całe polskie złoto.
  • Janusz Kusociński, polski złoty medalista, lekkoatleta, biegacz długodystansowy, dyscyplina: bieg na 10 tysięcy metrów, rok: 1932 rok, miejsce: Los Angeles; najpopularniejszy sportowiec dwudziestolecia międzywojennego, stracił życie rozstrzelany przez Niemców w 193 roku.

Amsterdam; ustanowiła wiele rekordów świata w tej konkurencji, dodatkowo startując we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych osiągnęła duże sukcesy. Po zakończeniu kariery lekkoatletycznej rozpoczęła trenowanie tenisa, w czym również doskonale się odnalazła zdobywając wysokie odznaczenia. Wyszła za Ignacego Matuszewskiego, Ministra Skarbu i później Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego – w momencie ataku Niemców na Polskę Matuszewscy wywieźli z kraju całe polskie złoto.

  • Janusz Kusociński, polski złoty medalista, lekkoatleta, biegacz długodystansowy, dyscyplina: bieg na 10 tysięcy metrów, rok: 1932 rok, miejsce: Los Angeles; najpopularniejszy sportowiec dwudziestolecia międzywojennego, stracił życie rozstrzelany przez Niemców w 193 roku.

 

magnetism