Skoki spadochronowe to dziedzina sportu, która zwsze była elitarna – dostępna jedynie dla osób bogatych lub z odpowiednimi znajomościami. Na szczęście w ostatnich latach atrakcja ta poważnie potaniała. Na polskim rynku pojawiło się wiele nowych firm, które rozwijają usługi w zakresie skoków ze spadochronem i konkurencja w biznesie rośnie, równo z ofertą skoków. A także równo z zainteresowaniem tym sportem.
Co należy wiedzieć przed skokiem?
Pierwszy skok zazwyczaj odbywa się w tandemie, co oznacza, że skoczek-nowicjusz przyczepiony jest uprzężą do doświadczonego skoczka-instruktora. Do takiego skoku, nic nie należy przygotowywać poza pozytywnym nastawieniem i odpowiednim ubraniem.
Ubranie musi odpowiadać warunkom pogodowym danego dnia.
Mogą to być długie spodnie lub spodnie do kolan, przylegająca koszulka, w przypadku gorszej pogody bluza i kurtka. Bardzo ważnej jest sznurowane obuwie – pęd wiatru potrafi zerwać gorzej umocowane na nogach buty ale ze sznurowanymi wiatr będzie miał kłopot. W razie nieodpowiedniego przygotowania stroju, skoczek dostanie na lotnisku odpowiedni kombinezon.
W przypadku długich włosów należy je zapleść w warkocz, aby nie dostawały się do oczu i ust i nie utrudniały manewrów.
Jeśli jest to pierwszy skok samodzielny, nie powinno się dowiadywać z internetu, co należy zrobić czy przygotować.
Skoki spadochronowe to zdecydowanie sport dla ludzi o mocnych nerwach. Skok z wysokości 4000 metrów, nawet jeśli nie samodzielny a w tandemie z doświadczonym instruktorem, to poważne przeżycie. Jednak po kilku pierwszych skokach, można oswoić lęk i obawy przed śmiercią w czasie skoku. Oczywiście wypadki w tym sporcie się zdażają.
W 2010 roku, na całym świecie podczas skoków spadochronowcyh zginęło 56 osób. Najwięcej wypadków, w liczbie 22, miało miejsce podczas lądowania. Jest to 39% wszystkich wypadków i taka statystyka utrzymuje się co roku. Kolejnym najczęstszym powodem wypadków są podniebne kolizje z innymi skoczkami. Aż 19 wypadków śmiertelnych miało miejsce, kiedy skoczkowie zderzyli się ze sobą przy otwartych spadochronach lub jeszcze przed ich otwarciem. 10 osób zginęło dlatego, że nie otworzyli spadochronu lub zrobili to zbyt późno.
Aby zapobiegać wypadkom w czasie skoków, doświadczeni skoczkowie radzą:
- wybierz sprzęt odpowiedni do swojego poziomu zaawansowania
- poćwicz na swoim spadochronie zakręty na dużej wysokości, aby kontrolować jego ruchy na niższych wysokościach
- jeśli nie wiesz, czy dolecisz do lotniska, opracuj plan B
- jeśli nie jesteś pewny swojego sprzętu – nie leć
- przy wyskoku z samolotu dbaj aby zachować odstęp od poprzedniego skoczka
- rozglądaj się, szczególnie po otwarciu spadochronu lub przy skręcie, niech twojej uwagi nie uśpi fakt, że masz już blisko do lądowania
- trenuj na ziemi sytuacje awaryjne, aby w locie nic cię nie zaskoczyło
Doświadczeni instruktorzy radzą pamiętać, że skoki ze spadochronem to trudny i niebezpieczny sport, ale dodają też, że większości wypadków można było zapobiec.
Niewątpliwie, dla amatorów skoków jest to fantastyczna zabawa. Przed skokiem ze spadochronem można potrenować i sprawdzić się „na wietrze” w tubie aerodynamicznej.