Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie trzeba było długo czekać na polskie medale olimpijskie. Już zaledwie po 6 latach, w Paryżu, Adam Królikiewicz zdobył brąz w skokach przez przeszkody, startując na koniu Pikador.
Polska stanęła przed koniecznością odbudowania potencjału biologicznego społeczeństwa, a na czele tego ruchu stanął profesor Eugeniusz Piasecki, tworząc pierwszą polską szkołę Wychowania Fizycznego. Szkolono w niej sportowców we wszystkich dostępnych dziedzinach sportowych a także kolejnych nauczycieli. Dało to efekt bardzo szybko i już pod koniec dwudziestolecia międzywojennego społeczeństwo polskie było innym społeczeństwem niż przed odzyskaniem niepodległości. Wszyscy chcieli jak najszybciej odrobić straty, które przyniosły zabory.
Mazurek Dąbrowskiego został hymnem Polski właśnie w okresie międzywojennym, dokładnie w 1927 roku. W nim także wspomina się sukcesy sportowe Polaków, które zawsze nad Wisłą miały wielkie znaczenie. Nim Polacy odzyskali wolność międzynarodowe sukcesy sportowe między innymi w zapasach (sportowcy: Pytlasiński, Cyganiewicz) miały ogromne znaczenie dla zniewolonego narodu, budowały poczucie narodowe i wzmacniały wspólnotę. Jednak 1918 rok pozwala na ogromną inwestycję Polaków w sporcie. Podniesiona flaga Polski po zwycięstwie, brzmiący głośno hymn narodowy – to są te momenty, które szczególnie przez wiele lat ciemiężony naród bardzo mocno przeżywał.
Pierwszymi olimpijskimi sukcesami Polaków były te w czasie dwudziestolecia międzywojennego. W tym czasie pojawiły się pierwsze gwiazdy polskiego sportu:
- Halina Konopacka, pierwsza polska złota medalistka, dyscyplina: rzut dyskiem, rok: 1928 rok, miejsce: Amsterdam; ustanowiła wiele rekordów świata w tej konkurencji, dodatkowo startując we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych osiągnęła duże sukcesy. Po zakończeniu kariery lekkoatletycznej rozpoczęła trenowanie tenisa, w czym również doskonale się odnalazła zdobywając wysokie odznaczenia. Wyszła za Ignacego Matuszewskiego, Ministra Skarbu i później Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego – w momencie ataku Niemców na Polskę Matuszewscy wywieźli z kraju całe polskie złoto.
- Janusz Kusociński, polski złoty medalista, lekkoatleta, biegacz długodystansowy, dyscyplina: bieg na 10 tysięcy metrów, rok: 1932 rok, miejsce: Los Angeles; najpopularniejszy sportowiec dwudziestolecia międzywojennego, stracił życie rozstrzelany przez Niemców w 193 roku.
Amsterdam; ustanowiła wiele rekordów świata w tej konkurencji, dodatkowo startując we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych osiągnęła duże sukcesy. Po zakończeniu kariery lekkoatletycznej rozpoczęła trenowanie tenisa, w czym również doskonale się odnalazła zdobywając wysokie odznaczenia. Wyszła za Ignacego Matuszewskiego, Ministra Skarbu i później Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego – w momencie ataku Niemców na Polskę Matuszewscy wywieźli z kraju całe polskie złoto.
- Janusz Kusociński, polski złoty medalista, lekkoatleta, biegacz długodystansowy, dyscyplina: bieg na 10 tysięcy metrów, rok: 1932 rok, miejsce: Los Angeles; najpopularniejszy sportowiec dwudziestolecia międzywojennego, stracił życie rozstrzelany przez Niemców w 193 roku.